Історичні довідки про Олевське повстання

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of image_attach_views_handler_field_attached_images::pre_render() should be compatible with views_handler_field::pre_render($values) in /home/olevsk/olevsk.com.ua/www/sites/all/modules/image/contrib/image_attach/image_attach_views_handler_field_attached_images.inc on line 111.
Версія для друку
6_druzhkopol.jpg

В історії нашого краю дивним чином переплелися події, явища, які віддзеркалюють різні грані ментальності наших предків. Миролюбний характер, працелюбність, врівноваженість та розсудливість сплелися з гострим відчуттям несправедливості, готовності до самопожертви в боротьбі за свій край та родину.

Участь у повстанні древлян супроти київських князів, участь козаків сіл Юровe, Сущани, Варварівки, Олевська у національно-визвольній боротьбі українського народу під проводом Б.Хмельницького, Олевське повстання 1921 року, участь у Другому Зимовому поході, Олевська республіка 1941 року, масовий спротив нацистській навалі у складі радянських партизанських загонів та з’єднань, активна участь у розбудові та захисті незалежності української державності – є знаковими віхами боротьби жителів Олевщини за свій край та державу. Одна з цих подій, що засвідчує гордий та незламний дух поліщуків, є Олевське повстання 1921 року проти більшовиків під лозунгом: «За ради без більшовиків». Повстання, яке було звичайним явищем 20-х років ХХ століття, у контексті протистояння більшовицького режиму з українськими національними силами, залишилося «білою плямою» в історії Олевщини і потребує дослідження місцевими краєзнавцями.

1921 рік. Російські більшовицькі війська остаточно окупували територію України, встановивши радянську владу. Більшовики з перших днів розпочинають реалізацію політики «воєн¬ного комунізму», яка передбачала націоналізацію промисловості, хліб¬ну розкладку, червоний терор. Спустошена Першою світовою та громадянською війнами, тепер уже більшовицька імперія, гостро потребувала продовольства для забезпечення міст та армії. Тому, улітку 1920 року, В.Ленін висунув грандіозний план пограбування українських селян за допомогою армії та продзагонів. Війсь¬ка Кавказького фронту та I Кінна армія С. Будьонного, що у цей час перекидалася на російсько-польський фронт, виконували це завдання не гребуючи арештами та розстрілами. В Росію пішли ешелони із зерном. Селянство відмовлялося здавати хліб, а продзагони та війська зустрічало кулеметним і рушничним вогнем. Особливо жорстокі бої розгорнулися в Катеринославській губернії, де селяни під керівництвом Н. Махна піднялися на збройну боротьбу проти більшовиків. Ситуація посилилась неврожаєм та голодом 1921 року, який охопив усю Україну. Незважаючи на це, жодна з голодуючих губерній не була звільнена від податку. В результаті примусового вилучення продовольства, в Україні від голоду, за оцінками вчених, померло від 1,5 до 2 млн чоловік. Продподаток, голод, червоний терор – все це викликало масовий спротив українського народу.

Не оминули ці трагічні події і Олевщину. Ця поліська глибинка із законсервованим віками, розміреним патріархальним життям, болісно сприймала нові правила більшовицького режиму. Бідні поліські ґрунти, низька культура обробітку землі, малоземелля прирікали жителів сіл на бідність та злиденність. Тому неврожай 1921 року та насильницьке вилучення хліба поставили село на межу життя та смерті. Захищаючи право на життя, волелюбні поліщуки взялися за зброю, якої так було багато після національно-визвольних змагань 1917-1920 років. На Олевщині вибухнуло селянське повстання, яке поширилося і на села в районі Ємільчиного. В селах Сущани, Юрове, Хочине, Михайлівка радянські органи влади були ліквідовані, створено повстанські озброєні загони. Заворушення поширювалося і на інші села. Повстання на Олевщині співпало з початком Другого Зимового походу під командуванням Ю.Тютюнника, що стало для них великою підтримкою. Декілька десятків повстанців з сіл долучилися до похідної Волинської групи. Про повстання детально дізнаємося з доповіді начальника польового повстанчого штабу УНР полковника Ю.Отмарштейна головному отаманові С. Петлюри про рейд української повстанчої армії проти більшовиків у листопаді 1921 року: «Великого розмаху набуло селянське повстання в районі Олевська, для організації якого вирушив відділ поручників Ружицького і Пилипчука. Олевське повстання почалося стихійно ще перед переходом Волинської групи і охопило ряд прикордонних сіл між м.Дерть і Нижня Бута. Повстанці оголосили мобілізацію. Ружицький та Пилипчук із повсталих селян утворили 1-й Повстанський Олевський полк, розбитий на 3 курені по 60-70 чоловік. Штаб полку знаходився в с. Сущани. 1-м куренем, сформованим з мешканців цього села, командував Ружицький, 2-м, із селян Юрове - Бачинський, 3-м, за нашими припущеннями, із селян Михайлівки , - Пилипчук. Через деякий час, після початку повстання, більшовики зібрали сили і перейшли до наступу, палили села, а повстанці змушені були ховатися по лісах. В цей критичний момент в районі з’явився відділ Нельговського і повів контрнаступ на червоних, які відступили до Олевська. Нельговський зібрав повстанців і вранці 14 листопада організував наступ на місто. Більшовики контратакували переважаючими силами. Повстанці відступили. Відриваючись від переслідування кінноти, відділ Нельговського перейшов кордон. На наступний день наступ на Олевськ повторився, вже під командуванням Ружицького».

Бої йшли до 17 листопада. Враховуючи стратегічне значення Олевщини як прикордоння з Польщею, сюди були перекинуті найбоєздатніші частини червоних, в тому числі підрозділи кавалерій-ської дивізії Котовського, які переслідували відступаючі частини Ю.Тютюнника. Оцінивши ситуацію як безвихідну, керівництво повстанням віддає наказ всім охочим залишити бунтівні села і перейти через кордон на територію Польщі. Ю.Отмартштейн пише: «Більшість повстанців пішла за кордон, а за ними - населення сіл Сущани, Юрове і Михайлівка».

На Олевщині розпочинається червоний терор. Чекістами було заарештовано десятки людей, репресіям піддалися члени родин активних учасників Олевського повстання. Страх та відчай, глуха ненависть до чужої влади заповнили душі жителів Олевщини на довгий час. Пройшли десятиліття. Час та більшовицька ідеологія, як гумка стирали з нашої національної па¬м’я¬ті сторінки історії боротьби за незалежність України. І тільки сьогодні ми маємо можливість відновити історію своєї родини, громади, України.

А.О.ШИНКАР, заступник директора Олевської гімназії, вчитель історії.

Присоединяйтесь!